Stvaranje životnog plana može vam pomoći da imate veću kontrolu nad svojim životom i pružiti vam jasan put do vaših ciljeva. Izrada životnog plana počinje bilježenjem vaših misli i ideja, bilo olovkom i papirom ili elektronički. Izrada bilješki vašeg životnog plana i pozivanje na njega može vam pomoći da se osjećate motiviranije u svojoj karijeri i budete zadovoljniji svojim izborima.
U ovom članku objašnjavamo životni plan, raspravljamo o tome zašto je važan i opisujemo kako napraviti životni plan za sebe.
Što je životni plan?
Životni plan je cilj koji vam pomaže odrediti prioritete onoga što vam je važno, donositi odluke na temelju svojih prioriteta i pronaći načine za postizanje svojih ciljeva. Neki ljudi mogu izraditi dokument životnog plana kako bi pratili napredak svojih ciljeva, dok bi drugi radije dokumentirali samo manje ciljeve unutar svog životnog plana, uzimajući u obzir svoje opće ciljeve.
Zašto je važan životni plan?
Životni plan je važan kako bi vam pomogao da preuzmete kontrolu nad svojim životom i svojom budućnošću. U stvaranju životnog plana identificirate svoje vrijednosti, ono što vam je važno i što želite u svom životu. Zatim, kada se suočite s odlukama, možete razmotriti svoje mogućnosti u usporedbi sa svojim vrijednostima i odabrati opciju koja je najbolja u skladu s vašim prioritetima ili vam omogućuje da ostvarite elemente svog životnog plana.
Stvaranje životnog plana izvrsna je strategija za prepoznavanje stvari koje najviše želite u svom životu i razvoj strategije za njihovo ostvarivanje. Evo koraka koji će vam pomoći da napravite životni plan:
1. Stvorite viziju
Razmislite koje ciljeve želite postići tijekom svog života. Možete razmotriti svoje vrijednosti i odlučiti što vam je najvažnije. Stvaranje vizije o tome kakav želite da vam život bude profesionalno i osobno može vam pomoći u prepoznavanju elemenata unutar vašeg životnog plana.
2. Izvršite samoprocjenu
Procjena života uključuje razmatranje faktora kao što su uloge koje imate u životu, vaše zadovoljstvo različitim područjima vašeg života i vaše različite snage i slabosti. Pregled svog života iz različitih perspektiva omogućuje vam da razvijete holističku procjenu.
Prepoznajte svoje snage i slabosti. To mogu biti ili tehničke vještine ili meke vještine. Razumijevanje vaših snaga i slabosti omogućuje vam da odlučite gdje usmjeriti svoju energiju - koje slabosti poboljšati ili snage istaknuti.
3. Postavite prioritete u svom životu
Pregledajte popis svojih uloga i promijenite ih prema onome što vam je najvažnije u životu. Na primjer, vaša uloga roditelja može vam biti važnija od vašeg posla. Određivanje prioriteta u područjima vašeg života može vam pomoći da prepoznate što vam je najvažnije. Utvrđivanje da vam je jedna uloga važnija ne umanjuje vrijednost druge. Umjesto toga, označava područja na koja želite usmjeriti više pažnje.
Određivanje prioriteta vaših uloga i područja na koja se želite usredotočiti može vam pomoći da identificirate svoje vrijednosti i neosporne potrebe u vezi s vašom karijerom. Na primjer, ako vam je obitelj među glavnim prioritetima, možda biste više voljeli karijeru s dobrom ravnotežom između posla i privatnog života. Posao koji zahtjeva malo ili nimalo putovanja, koji vam je blizu kuće i posao gdje poštuju vaše vrijeme kada ne radite.
4. Odredite svoje vrijednosti
Usporedba kakav je vaš život sada i kakav želite da vam bude može vam pomoći da prepoznate svoje vrijednosti. Dopuštanje sebi da osjetite i analizirate razliku pojašnjava vaše temeljne vrijednosti. Kada odredite svoje vrijednosti i ono što vam je važno u životu, one mogu postati mjerni alat za svaku odluku.
Odluke mogu postati puno lakše jer možete jasno vidjeti što je u skladu s vašim vrijednostima. Na primjer, možda više cijenite zadovoljavajući rad koji služi vašoj svrsi nego veličinu svoje plaće. Razumijevanje ovoga pomaže vam suziti traženje posla na ugodnije prilike umjesto na bilo koje radno mjesto s višom plaćom.
5. Postavite ciljeve
Sada kada imate ideju o životu kakav želite i što je važno u vašem životu, postavite ciljeve na visokoj razini za osobu kakva želite biti. Ovi ciljevi su postignuća koja želite postići tijekom nekoliko mjeseci ili godina. Oni mogu uključivati stvari poput postizanja rukovodeće pozicije na izvršnoj razini ili zarađivanja određene godišnje plaće unutar određenog vremenskog okvira. Oni također mogu uključivati dobivanje posla s prihodom i slobodu odmora s obitelji dva puta godišnje.
6. Nacrtajte akcijski plan
Vaši ciljevi na visokoj razini su osoba kakva želite biti i ono što želite postići u životu. Morate izvršiti obrnuti inženjering tih ciljeva kako biste identificirali radnje koje su u skladu s vašim vrijednostima i pokreću vas naprijed. Ovi akcijski koraci vaši su osnovni ciljevi za radnje koje poduzimate kako biste postigli svoje ciljeve na visokoj razini. Naprimjer, ako je cilj na visokoj razini promijeniti karijeru, cilj na razini temelja može biti stjecanje obuke i vježbanje vještina za novu karijeru ili započinjanje hobija koji vam pomažu u izgradnji novih vještina.